אזרחות אוסטרית

אזרחות אוסטרית לצאצאי נרדפי הנאצים.

השבת אזרחות אוסטרית מתאפשרת לצאצאי נרדפי הנאצים, אשר היו אזרחים אוסטרים או אזרחי מדינות שהיו חלק מהאימפריה האוסטרו-הונגרית (איטליה, יוגוסלביה, קרואטיה, פולין, רומניה, צ'כוסלובקיה והונגריה) או שלא הייתה להם אזרחות באותה עת, התגוררו באוסטריה ועזבו את אוסטריה לפני 15 במאי 1955 וזאת ללא צורך לוותר על אזרחות קיימת.

זהו תיקון לחוק המרחיב את מעגל הזכאים לאזרחות אוסטרית ומאפשר אזרחות לצאצאי נשים אוסטריות, לצאצאי מי ששירת בקבע או במשרד הביטחון ולצאצאים שקיבלו על עצמם אזרחות זרה בניגוד לחוק אשר היה קיים עד כה.

התיקון לחוק ייכנס לתוקף ב-1 לספטמבר 2020.

יתרונות קבלת האזרחות
 

אזרחות אוסטרית מאפשרת קבלת דרכון אוסטרי אשר הינו דרכון האיחוד האירופי. המשמעות היא אפשרות לחיות ולעבוד בכל מדינות האיחוד באופן חוקי, כניסה לארצות הברית ללא צורך בהוצאת ויזה תייר, אפשרות ללמוד במוסדות אקדמיים ברחבי האיחוד האירופי בעלות מופחתת השמורה לתושבי האיחוד ועוד הטבות רבות נוספות שמקבלים אזרחי האיחוד.

בשונה מאזרחויות אירופאיות אחרות, מי שמבקש אזרחות אוסטרית אינו נדרש לעבור מבחני שפה או לגור באוסטריה בטרם קבלת האזרחות. כמו כן, לא הכרחי שהדורות הקודמים עליהם מבקש האזרחות מסתמך לשם קבלת האזרחות, יוציאו אף הם אזרחות אוסטרית (חסכון נוסף בעלויות מיותרות). עם זאת, כדי לקבל אזרחות יש להוכיח כי למבקש אין עבר פלילי.
 
לסיכום, הדרישה המרכזית והכמעט יחידה ממבקש האזרחות היא להוכיח שהוא צאצא לנרדפי הנאצים שהתגוררו בשטחי אוסטריה של היום והיו אזרחי המדינה או האימפריה האוסטרו-הונגרית או מחוסרי אזרחות, ונאלצו לעזוב לפני 15 במאי 1955.