אזרחות פורטוגלית

 פורטוגל מאפשרות לצאצאי מגורשי ספרד לקבל אזרחות אירופאית

אזרחות פורטוגלית - מהם התנאים לקבלת דרכון אירופאי?

אזרחות פורטוגלית בעלת יתרונות רבות ומגוונות, היא פותחת בפני הזכאים הזדמנויות כלכליות, אפשרויות לימודים אקדמיים בעלות נמוכה, תעסוקה הכוללת את כל התנאים הסוציאליים של אזרחים אירופאים, כניסה לארצות הברית ללא צורך בויזה, כניסה למדינות שאליהן לא ניתן להיכנס עם דרכון ישראלי ועוד.

יהודי ספרד גורשו ממולדתם בעקבות צו פינוי משנת 1492 (אינקוויזיציה). כשני שליש מיהודי ספרד נמלטו לפורטוגל ולאחר 5 שנות גזירות החל גם גירוש יהודי פורטוגל. ב-2015, אישרה ממשלת פורטוגל את החוק המעניק אזרחות ליהודים צאצאיהם של יהודים אשר גורשו מפורטוגל.

לפיכך, למגורשי פורטוגל קיימת האפשרות לבחור בין אזרחות ספרדית לאזרחות פורטוגלית.
 

כיצד מקבלים אזרחות פורטוגלית?
 

ההליך מחולק בעיקרון לשני חלקים עיקריים:

  1. קבלת אישור הכרה מהקהילה היהודית בפורטוגל- החוק קובע כי תחילה יש לפנות לקהילה היהודית בפורטוגל, ולהוכיח כי המבקש הינו צאצא ליהודי ממוצא ספרדי. לאחר שהקהילה היהודית בפורטוגל מגיעה למסקנה שאכן הוכח כי המבקש הינו צאצא של יהודי ממוצא ספרדי, היא תנפיק למבקש אישור זכאות המקובל על הרשויות בפורטוגל. 

  2. הנפקת אזרחות על ידי הרשויות- הגשת בקשה לאזרחות פורטוגלית בצרוף לאישור הקהילה שהונפק בשלב 1 ובצרוף מסמכים נוספים. הרשויות יבחנו את הבקשה והמסמכים המצורפים ובסוף ההליך ינפיקו תעודת לידה פורטוגלית המהווה אזרחות פורטוגלית.

 

כיצד ניתן לקבל דרכון אירופאי?

 

לאחר קבלת האזרחות הפורטוגלית אפשר לבקש דרכון פורטוגלי שהינו דרכון אירופאי. 

אפשר לבקש הנפקת ת.ז ודרכון פורטוגלי מכל שגרירות פורטוגל בעולם או ברשויות בפורטוגל.

 

האם דרכון פורטוגלי הינו דרכון אירופאי?

 

כן, דרכון פורטוגלי הוא דרכון אירופאי עם כל היתרונות: תנועה חופשית, מגורים ועבודה בכל מדינות האיחוד האירופי, לימודים בחינם או בהנחה משמעותית, בהתאם למוסדות האקדמיים באותה מדינה, תנאים סוציאליים, אפשרות כניסה לארה"ב ללא הצורך באשרת תייר וכניסה למדינות רבות שלא ניתן להיכנס אליהן עם דרכון ישראלי.

מי הן המדינות אליהם ברחו יהודי פורטוגל?

 

הולנד, אנגליה, טורקיה, צפון אמריקה, גילבלטר, מרוקו, דרום צרפת, איטליה, קרואטיה, יוון, סוריה, לבנון, ירדן, ישראל, מצרים, לוב, תוניסיה, אלג׳יר, בלגיה וכן יש יהודים ספרדיים רבים שברחו למדינות דרום אמריקה (בעיקר, אך לא רק): ברזיל, מקסיקו וארגנטינה.

 

משרדנו ביחסים טובים עם הקהילה היהודית בפורטוגל וכן הסניף בפורטוגל עובד ישירות מול הרשויות עובדה המייעלת מאוד את ההליך.

כדי לבדוק זכאות ללא כל התחייבות ולקבל מידע נוסף יש ליצור קשר עם המשרד.